Turistajelzések
A legfontosabb elvárás, hogy a jelzés mindig és minden körülmények között jó látható helyen legyen, valamint színéből és alakjából pontosan megtudjuk, hogy mely útvonalon is haladunk éppen. Bármelyik haladásirányból is érkezzünk, a fent említett követelményeknek minden esetben eleget kell tenniük.
Jelölés: Fehér alapon kék, piros, zöld vagy sárga irányított félkör.
Emlékművekhez vezető utak jelölésére szolgálnak.
Keresztény helyekhez vezető útvonalakat jelölnek főként zarándokutak esetén.
Borutak jelölésére szolgálnak
(pl. Somlói borút).
Nyíljelzések
vagy
A turistautak hajlásánál, törésénél a kanyar, ill. a törés külső, messzebbről jobban látható oldalán feltétlenül kell legalább két vagy három jelzést, ill. a követendő irányt jelző, ék alakú fehér alapban jelzést – esetleg a saját színével azonos kis nyílheggyel kiegészítve – elhelyezni. A nyíl figyelemfelkeltő szerepű, mintegy „rábeszél” az új irányra.
Pecsételőhelyek
A túramozgalmi igazolóhelyhez vezető leágazásokhoz „pecsét” jelet, a kápolnákhoz és egyéb szakrális helyekhez „kápolna” jelet, az emlékművekhez, emlékhelyekh ez – különösen indokolt esetben – „emlékmű” jelet lehet festeni.
Kék, szögletes “M” jelzés: a “Mátra bércein” turistaút jelzése, Sirok – Kékestető – Galyatető – Mátrakeresztes – Muzsla – Szurdokpüspöki útvonalon, mely hazánk egyik legkülönlegesebb természetes gerincútvonala. Hossza 55 kilométer. A gerinceken járva nem csak panorámát élvezhetünk, de szinte bárhol lecsatlakozhatunk egyéb látványosságokért (Ilona vízesés, Nagy-Sás-tó, Hasznosi vár). Érinti hazánk legmagasabb pontját és második legmagasabb hegytömbjét, országunk legmagasabban lévő kilátóját és a hozzá kapcsolódó felújított Galyatető Turistacentrumot.
Egyedi tanösvény jelzések
A “T” vagy az átlós sáv helyett a tanösvények gyakran egyedi jelzéssel rendelkeznek, ez általában az adott helyre jellemző állat- vagy növényfaj stilizált képe. Fehér alappal vagy fehér alap nélkül is felfestésre kerülhetnek.
Az alábbi huszonnyolc példa:
- Sárga és fekete sáv: Szalamandra tanösvény (Bükk, Lázbérci Tájvédelmi Körzet) – a sávok a szalamandra színeire utalnak;
- Fekete madár: Buruczky Ferenc tanösvény (Kovácsi-hegy);
- Fekete bagoly: Andó-kúti erdei tanösvény (Bükk);
- Ciklámen virág: Ciklámen tanösvény (Soproni-hegység);
- Kék lepke: Fóti-Somlyó tanösvény;
- Kék madár: Kék madár tanösvény (Bükk);
- Boroszlán növény: Boroszlán tanösvény (Bakony);
- Hunyor levél: Hunyor tanösvény (Tolnai-Hegyhát);
- Zöld makk: Öreg Tölgy erdei tanösvény (Budai-hegység);
- Kék “Z”: Magaspart tanösvény (Hernád-völgy);
- Fekete harkály: Fekete harkály tanösvény (Zselic);
- Mókus: Mókus tanösvény (Mecsek, Pécs-Árpádtető);
- Denevér: Denevér tanösvény (Mecsek, Abaliget);
- Béka: Merzse-mocsár tanösvény (Budapest, Rákoskert);
- Levél: Jági tanösvény (Pilis);
- Fekete facsoport: örökerdő tanösvény (Tolnai-Hegyhát);
- Tőzike virág: Tőzike tanösvény (Duna-Dráva Nemzeti Park);
- Négyágú viola: Holdviola tanösvény (Bükk);
- Csipkés szélű falevél: Haraszt-hegyi tanösvény (Vértes),
- Piros (katica)bogár: ismeretlen tanösvény a Balaton-felvidéken;
- Kék hullámvonal: Kék hullám tanösvény (Zemplén);
- Kalap és bajusz: Sisa Pista tanösvény (Börzsöny);
- Piros tölgylevél: Sárcsi-kúti tanösvény (Bakony);
- Fekete szarvasbogár: Szarvasbogár tanösvény (Tolnai-Hegyhát),
- Zöld üvegfúvó szimbólum: Üvegesek útja tanösvény (Mecsek);
- “Stencilezett” hegy úttal (sárga, zöld): tanösvények a Zemplén Kalandparkban;
- Fürtös bodza: Fürtös bodza tanösvény a Soproni-hegységben (nem festett, hanem kis táblácska),
- Szív úttal: “Út az egészséghez program” tanösvény jelzés a Hárs-hegyen.
Erdészeti jelzések
Gyakran találkozunk a fákon elhelyezett számunkra érthetetlen erdészeti jelzésekkel az erdőkben. Mit jelentenek ezek?
Színes pontok: a ritkításkor a kivágandó fákat jelölik meg vele
Körben (jellemzően fehér) csík: egy erdőrész sarka, szélének töréspontján álló fa
TV betűk: egy természetvédelmi övezet határát adja meg
Hegycsúcsok, illetve kilátópontokhoz vezető turistautak jelölésére szolgál. Leágazhat bármely egyéb jelzésből, de rendszerint azonos színű jelzésből indul ki. Rendszerint kék/piros/zöld/sárga turistajelzésből leágazó, közeli hegycsúcshoz, vagy kilátóponthoz vezető jelzés (pl.: Gerecse-tető, Gerecse, Tubes, Mecsek, Meteor-kilátó, Zselic, is-Hárs-hegy, Budai-hegység).
Törlő jelzés
Valamilyen okból megszűnt turistajelzés törlésére használják. Az X jel színe mindig szürke. Ez a jelzés a felhagyásra került turista ösvény jelzéseit hatályon kívül helyezi. Nem érdemes tovább haladni az ösvényen, hisz a jelek idővel elkopnak, kifakulnak, elvesztik jelölőképességüket. Van, hogy nem ilyen módon jelzik a megszűnt útvonalakat, hanem egyszerűen leszedik, lekaparják a jelzést, vagy szürke festékkel átfestik.
Sífutóút és kerékpáros jelzés ek
Nem része a magyarországi szabványnak, de 2000 óta egységes a sífutóút új jele, a sílécek párhuzamos nyomát szimbolizáló függőleges kettős sáv és a kerékpáros jelzés, mely az ajánlott kijelölt kerékpárral járható utat jelöli.
Zempléni gyümölcsút
Sárga barack
Vizsoly -S- Vilmány -S- Göncruszka -S- Gönc -P- Gönci patak -P- Telkibánya -P- Kányahegy alatt -P- Hollóháza -S- Füzérkomlós -S- Füzéri eá -S- Filkeháza -S- Pálháza
Zöld szőlő
Sárospatak -Z- Bodrogolaszi -Z- Sárazsadány eá -Z- Vámosújfalu -Z- Tolcsva -Z- Erdőhorváti -Z- Komlóska -P- Újhuta
Piros alma
Vilmány -Z- Fony -Z- Mogyoróska -Z- Regéci vár -Z- Középhuta -Z- Újhuta -Z- Pálháza -Z- Vilyvitány eá -Z- Széphalom -Z-Sátoraljaújhely -Z- Alsóberecki -Z- Vajdácska -Z- Cigándi eá -Z- Sárospatak
Egyéb jelzések
Piros felkiáltójel A gyalogos és kerékpáros utak találkozásánál alkalmazzák, általában minden irányból. Feladata, hogy felhívja a figyelmet a keresztező forgalomra.
Régi típusú turistajelzések
Üres négyzet (szálláshely), üres háromszög (hegycsúcs) és üres kör (forrás) jelzések. Ma már a fentebb említett tele négyzet, tele háromszög és tele kör jelzések használatosak, de helyenként még ezekkel a régi típusú turistajelzésekkel is találkozhatunk.
Új turistajelzés
A tanösvények, azaz ismeretterjesztő útvonalak jelzései jelenleg nem egységesek. Olykor csupán táblákkal vannak jelölve, vagy a tanösvény jellegére utaló ábrával, esetenként a fenti körút jelzéssel.Egyre jobban terjed a T alakú jelzés alkalmazása is, amely egy lehetséges jövőbeni egységesítés felé vezethet.
Egyedi és “hackelt” turistajelzések, stb.
- “Szmájlival” kiegészített kék sáv jelzés a Balaton-felvidéken;
- Elefánttá maszatolt, “hackelt” Mária-út jelzés;
- Régi, üres négyzet jelzés, benne nyíllal, Pécs környékén;
- Kék lábnyom jelzés, a mánfai Árpád-kori templom környékén.
A Bükk-fensík koronája tematikus útvonal.
Hossz: 80 km. Útvonal: Lillafüred – Hollóstető – Sugaró – Nagy-mező – Fekete sár – Bél-kő – Bélapátfalva – Szalajka-völgy – Gerenna vár – Olasz kapu – Bánkút – Szentlélek – Garadna – Lillafüred A kerékpáros túra dupla koronát formázó útvonalon halad. A Bükk sajátos földrajzi szerkezetét kihasználva erőnlétednek megfelelően felkeresheted a fennsík és a túloldali völgyek látványosságait, a híres bükki „köveket”, a bélapátfalvai cisztercita apátságot, a szilvásváradi Fátyol-vízest, végezetül megkóstolhatod a garadnai füstölt pisztrángot is.
Karsztbarlangok nyomában tematikus útvonal.
Hossz: 40 km. Útvonal: Aggtelek – Jósvafő – Szádvár Az országhatáron is átnyúló körtúra középpontjában a nagyközönség által is látogatható karsztbarlangok állnak. Ezen barlangokhoz kötött tematikus útvonal felfűzi mind a magyar, mind a szlovák oldal egyéb látványosságait. Így Szelcepusztát, a Ménes-völgyet, a Szalamandra házat, és Szád várának romjait csakúgy, mint a szlovák karszt Szilicei-fennsíkját, Gombaszög és Domica elhíresült cseppköveit. Csak a túra fele vezet
Kék bástya felett kék félhold jelzés:
A “Törökök nyomában” turistaút jelzése, Diósgyőri vár – Fényes tető – Bükkszentkereszt – Latorvár – Kács – Cserépfalu – Várkúti th. – Noszvaj – Kaptár kövek – Egri vár – Szarvaskő útvonalon. A 93 kilométeres túra az egykori török hadi és kereskedelmi utakon és azokat keresztezve halad. Itt nemcsak az elhíresült végvárakat kereshetjük fel, hanem ellátogathatunk a dél bükki borvidékre, a noszvaji barlanglakásokhoz, számtalan különleges kaptárkőhöz, vagy vallási és spirituális zarándokhelyre. Igazi történelmi időutazás ez a túra, ahol még itt-ott felfedezhetjük a török szekerek sziklába vésődött keréknyomait.
Forrás:
tekeregj.hu
vandorbot.hu
bukkhegyseg.hu
turautak.com
itin3r.blogspot.com/
jetiahegyen.hu
dzs-z.hu