Budapest ----> Bakonybél ~ 140 km.

   

Úti cél:    Bakonybél

www.booked.hu

Borostyán-kút

Bakonybél minden természetszerető vándor fókuszában áll. Sokat lehetne mesélni, beszélni a környék számtalan látnivalójáról, ám én most csak egy apró szépséget szeretnék kiemelni a sok közül!
A főútról lekanyarodva a Petőfi utcába, a Szent Mauríciusz Monostor mellett elhaladva, tehát csak egyenesen, egyenesen... és csakhamat egy kis földi paradicsomba csöppenünk. Elsőként csak a kápolna ragadja el a tekintetet, ám csakhamar a fák árnyékában megbújó, a karsztforrások által táplált tavacska is része lesz annak a csodának, melybe belecsöppenünk. Mindenfele sétáló, üldögélő, beszégető, vagy csak a saját csendjükben töltekező kiránduló. 

A padokat is érdemes alaposabban megnézni. Várgesztesen a minden fa mellett ott az adományozó, ültető, és gondozó család neve, itt a padok háttámláján látható az adományozó neve.
A tó partján, a csodálatos szomorúfűz mellett látható Szent Gellértet és egy szarvasborjút megjelenítő szobor.
Mi is a kapcsolat Szent Gellért, a szarvasborjú, és a kápolna között?
A Bakony rengetegének első „legendás” lakói is a remeték voltak. Szent István 1018 körül alapította Bakonybélen a bencés monostort, az innen szűk kilométerre 

található Borostyán-kút (Szent-kút) pedig állítólag Szent Günthernek, a béli monostor alapítójának volt a remetelakja Amikor Szent Gellért Bakonybél erdőiben élte remeteéletét, egy napon elaludt, később arra ébredt, hogy egy szarvastehén és borja mellé feküdt. Egyszer csak egy másik szarvas rontott ki a fák közül, mivel egy farkas kergette. A szarvastehén erre megijedt és elmenekült, a borjú pedig egyedül maradt. Miután megetette az állatot, az nem hagyta el, társa maradt. Egy másik napon egy sebesült farkas várta otthona előtt - a remete bekötözte a sebet, mire a farkas a szarvas mellé telepedett, mellyel attól fogva békében éltek. "

A kápolna környéke is megér egy kiadós sétát. Akár a 14 stációból álló kálvária, akár Lourdes-i Mária szobor megtekintése szép élményként rögzülhet. A vasöntvény stációképek remek állapotban vannak, valószínűleg nem olyan régen lettek felújítva, minden bizonnyal a kápolna renoválásával egyidőben. A nem túl hosszú lépcsősoron megközelíthető Mária szobor az írás szerint egy elfalazott sziklahasadék előtt épült, mely a legenda szerint ez a hasadék (barlang) lehetett a remeteség helye.
A kápolna tágabb értelemben értelmezett környéke is csodálatos. Nem szeretném ezt az élményt hosszasan taglalni, mert számomra a Bakony egy szerelem, olyan mint a Zemplén, olyan mint... 
 
 
Értékelés:
A kápolna ottjártunkkor zárva volt, de ez mit sem von le abból az élményből, mely az ittlétünket bearanyozta. Ha erre jár, ide mindenképpen érdemes ellátogatni, kicsit megpihenni, beleolvadni a táj, a csend, a színek, és a "formák" mesterien megteremtett nagyszerűségébe!
 
 
Forrás:
www.termeszetjaro.hu/

  

 

Flag Counter